Platnost od 14.12.2014

Vašeho zvířecího přítele můžete vzít s sebou i na cesty vlakem ČD...

Cestování se psem

Drobná zvířata

Ze živých zvířat můžete vzít s sebou do vlaku ČD psa i drobná domácí a jiná malá zvířata, pokud jsou zcela uzavřena ve snadno přenosných a zcela uzavíratelných schránách s nepropustným dnem, pokud je zvíře během celé přepravy v takové schráně zcela uzavřeno. Malá zvířata v uzavřených schránkách jsou ve vlacích ČD přepravována zdarma jako ruční zavazadlo cestujícího. Pokud schrána překročí rozměry pro ruční zavazadla (90 x 60 x 40 cm) nebo je pro ni vyžadováno zvláštní místo ve vlaku, je třeba zaplatit jako za přepravu spoluzavazadla.

Živé zvíře nelze přepravovat ve vlaku formou úschovy během přepravy.

Se psem ve vlaku ČD

Se psem na vodítku lze cestovat ve všech vlacích ČD pouze ve 2. třídě. Pes musí mít vždy nasazen bezpečný náhubek a musí být držen na vodítku nakrátko. Pes nesmí být přepravován na sedadle nebo stolku, a to ani s podložkou. Přeprava psů (vyjma vodících psů nevidomého držitele průkazu ZTP/P, asistenčních psů a služebních psů policistů při plnění úkolů) je vyloučena ve vozech 1. třídy (zde je možné přepravit malého psa v uzavřené schráně), v restauračních vozech, v lůžkových vozech, ve vozech (oddílech) vyhrazených pro přepravu cestujících s dětmi do 10 let, v tichých oddílech a je omezena v lehátkových vozech. V 1. třídě můžete cestovat pouze s malým psem v uzavřené schráně, která nesmí zabírat samostatné místo k sezení. V lehátkových vozech můžete cestovat se psem pouze v případě, že si zakoupíte celý oddíl pro sebe (např. kategorie single v lůžkovém voze, nebo při zakoupení celého kupé pro svoji rodinu). Ve Finsku, Norsku, Švédsku, Velké Británii, Irsku, Maďarsku a Itálii se psi v lehátkových vozech vůbec nesmějí přepravovat.

Ceník přepravného pro psy

Přeprava malého psa v uzavřené schráně je zdarma (stejně jako přeprava ručních zavazadel), tato schrána však nesmí zabírat samostatné místo k sezení. Za přepravu psa, kterého přepravujete beze schrány přímo ve vlaku, je třeba zaplatit přepravné pro psa dle ujeté vzdálenosti. Místenka za psa v povinně místenkových vlacích (např. vlaky SC Pendolino) se neplatí.

Přepravné pro psy
Tarifní kilometry / pásmo Ostatní psi Služební psi policistů, vodící a asistenční psi
1 - 50 15 Kč zdarma
51 - 100 20 Kč
101 - 150 25 Kč
151 - 200 30 Kč
201 - 250 35 Kč
251 - 300 40 Kč
301 - 350 45 Kč
351 a více 50 Kč

Vodicí a asistenční psi

Vodicí psi nevidomého držitele průkazu ZTP/P, asistenční psi a služební psi policistů při plnění úkolů se ve vlacích ČD přepravují zdarma, nemusí mít nasazeny náhubky a nelze je z přepravy vyloučit ani jejich přepravu odmítnout. Vodící psi nevidomého, asistenční psi a služební psi policistů při plnění úkolů mohou společně s cestujícími cestovat i v 1. třídě.