Platnost od 14.12.2014

Děti do 15 let cestují vlakem za polovinu, děti do 6 let dokonce zdarma s bezplatnou jízdenkou...

Zvláštní jízdné pro děti


 
 • sleva 50 % pro děti od 6 do 15 let („poloviční jízdné“)
 • bezplatné cestování dětí do 6 let
 • platí v 1. i 2. třídě

Pro děti do 6 let je třeba mít vždy bezplatnou jízdenku z nástupní do cílové stanice, kterou získáte vždy bez formalit i u průvodčího.

Děti do 6 let

 • děti do 6 let cestují zdarma v 1. i 2. třídě pouze v doprovodu osoby starší 10 let, která má pro sebe platnou jízdenku
 • pro děti do 6 let je třeba mít vždy bezplatnou jízdenku z nástupní do cílové stanice, kterou získáte vždy bez formalit i u průvodčího
 • cestující starší 10 let s platnou jízdenkou může přepravit s sebou bezplatně nejvýše 2 děti do 6 let, pokud pro ně požaduje pouze jedno místo k sezení
 • každé další dítě do 6 let (nebo dítě do 6 let bez doprovodu) zaplatí v 1. i 2. třídě zvláštní jízdné pro děti (sleva 50 % z Obyčejného jízdného jako dítě ve věku 6 - 15 let) nebo zákaznické jízdné IN 25 pro děti (pokud alespoň jeden spolucestující starší 10 let využije kteroukoliv obchodní nabídku ČD - např. IN 25, IN 50, IN 100, IN Senior, Skupinová jízdenka, Kilometrická banka ČD, VLAK+, Akční jízdenka, Celodenní jízdenka, Víkendová skupinová jízdenka) - další sleva 25 %.

Děti od 6 do 15 let

 • děti od 6 do 15 let platí zvláštní jízdné pro děi - mají tedy slevu 50 % z Obyčejného jízdného
 • děti od 10 do 15 let prokazují nárok na zvláštní jízdné jakýmkoliv oficiálním průkazem s fotografií a datem narození

Vystavení průkazu pro děti u ČD

Průkaz na zvláštní jízdné pro dítě od 10 do 15 let vám vystavíme na počkání za 50 Kč u pokladní přepážky po odevzdání fotografie dítěte (pasového formátu) a předložení rodného listu dítěte nebo občanského průkazu (cestovního pasu) jednoho z rodičů, který v něm má dítě zapsané.

 • cesta 4letého dítěte z Prahy do Ostravy (v doprovodu rodičů) ... zdarma s bezplatnou jízdenkou
 • jízdenka pro 14leté dítě z Plzně hl.n. do Rokycan (23 km), 2. třída ... 20 Kč
 • skupina 3 dospělých a 21 dětí ve věku do 6 let z Plzně hl.n. do Rokycan a zpět, 2. třída ... koupí 1x Skupinovou jízdenku zpáteční (pro 3 dospělé) za 171 Kč + 6x zdarma s bezplatnou jízdenkou (6 dětí jako doprovod ke 3 dospělým) + 15x poloviční zpáteční jízdenku zákaznickou IN 25 pro děti (pro 15 dětí, které nejsou doprovodem dospělých, ale dospělí obdrželi obchodní nabídku ČD - Skupinovou jízdenku, a děti tedy jedou za zákaznické jízdné) za 435 Kč, celkem tedy dohromady zaplatí 606 Kč

Mají děti levnější také místenky, lůžka nebo lehátka?
Ne. U dětí do 6 let se zpravidla cena rezervace (místenka, lůžko nebo lehátko) řídí podle ceny rezervace pro spolucestujícího dospělého.

Musí mít dítě do 6 let svoji vlastní jízdenku?
Ano. Každé dítě do 6 let musí mít svoji vlastní bezplatnou jízdenku z nástupní do cílové stanice. Jízdenku je možné pořídit u pokladny a nebo bez formalit přímo u průvodčího ve vlaku. Ode dne vyhlášení bude možné získat bezplatnou jízdenku pro dítě také v eShopu ČD nebo při nákupu jízdenky přes mobilní telefon, do té doby je možné i v těchto případech získat bezplatnou jízdenku pro dítě přímo u průvodčího ve vlaku vždy bez manipulační přirážky nebo přirážky k jízdnému.

Jak mohu získat průkaz pro dítě od 10 do 15 let k prokázání věku?
Průkaz na zvláštní jízdné vám vystavíme za 50 Kč u kterékoliv pokladní přepážky ČD po odevzdání fotografie dítěte a předložení rodného listu dítěte nebo občanského průkazu (cestovního pasu) jednoho z rodičů, který v něm má dítě zapsané.

Může mít i dítě In Kartu?
Ano, v případě, kdy bude mít dítě In Kartu s aplikací IN 25, získá 25% slevu ze zvláštního jízdného pro děti. Pokud má na In Kartě i aplikaci Rail plus, získá navíc slevu na mezinárodní jízdenky.