Platnost od 14.12.2014

Užijte si pohodlí na cestách ve vlacích Českých drah...

Cestování 1. třídou ve vlacích ČD


 
  • více místa - ve vozech 1. třídy je zpravidla méně sedadel a tedy více místa pro vás
  • více pohodlí - sedadla 1. třídy jsou pohodlnější, prostornější a umožňují polohování
  • více služeb - ve vybraných vlacích nabízíme v 1. třídě prémiový servis, na vybraných nádražích můžete využít přednostní pokladny a pohodlné čekárny

Prémiový servis v 1. třídě

V 1. třídě všech vlaků kategorií EC a IC Českých drah o vás pečují průvodčí, stevardi cateringové společnosti a v některých případech i stevardky Českých drah. Můžete se s nimi setkat téměř ve všech vlacích ČD kategorie EC a IC mezi Ostravou a Prahou a ve vybraných vlacích EC mezi Prahou a Břeclaví. Stevardky nebo průvodčí ČD vám po nástupu do vozu 1. třídy nabídnou zdarma neperlivou vodu a denní tisk. Následně vám mohou zprostředkovat objednávku občerstvení z jídelního vozu s donáškou až k vašemu sedadlu.

V 1. třídě vlaků SuperCity a v business oddílech vlaků railjet získáte kromě výše uvedeného navíc zdarma ještě bonusové občerstvení. Více o bonusovém občerstvení.

Služby na nádraží pro cestující 1. třídy

Pro nákup jízdenky 1. třídy můžete na vybraných nádražích využít pokladní přepážky přednostního odbavení. Více o přepážkách přednostního odbavení.

S jízdenkou 1. třídy a místenkou na vlak vyšší kvality (Rx, Ex, IC, EC, SC, rj) můžete využít pohodlné čekárny ČD Lounge na vybraných nádražích. Více o čekárnách ČD Lounge.

Vozy 1. třídy poznáte snadno díky žlutému pruhu nad okny a označení číslicí 1 v rámečku poblíž nástupních dveří. Oddíly 1. třídy jsou také označeny číslicí 1 v rámečku.

Jízdenky pro 1. třídu

Pro cestování 1. třídou je třeba zakoupit jízdenky platné v této vozové třídě. Pokud cestujete 1. třídou z nástupní stanice až do stanice cílové, zakoupíte si rovnou jízdenku 1. třídy pro celou cestu. Pokud využijete 1. třídu pouze v části cesty (po cestě například přestoupíte do osobního vlaku, který 1. třídu nenabízí), koupíte si jízdenku 2. třídy pro celou vaši cestu a k tomu ještě jednorázový doplatek do 1. třídy pro část cesty, ve které pojedete 1. třídou. Jednorázový doplatek do 1. třídy si můžete zakoupit předem u pokladní přepážky ČD nebo také až u průvodčího ve vlaku, a to bez manipulační přirážky. Při častějším cestování 1. třídou se vám může místo jednorázových doplatků vyplatit zakoupení časového doplatku do 1. třídy.

Obyčejné jízdné 1. třídy do vzdálenosti 120 kilometrů je přibližně o 50 % dražší než Obyčejné jízdné 2. třídy, při vzdálenosti nad 120 kilometrů je rozdíl v jízdném pouze 30 %. U traťových jízdenek pro denní dojíždění jsou jízdenky 1. třídy oproti jízdenkám 2. třídy dražší přibližně o 20 %. Při cestování 1. třídou můžete využít některé poskytované slevy, některé slevy však v 1. třídě využít nelze. V 1. třídě také nelze využít některé cenově výhodné jízdenky pro 2. třídu (například Akční jízdenku nebo Včasnou jízdenku), u těchto jízdenek je nutné doplatit celý rozdíl mezi jízdenkou 1. třídy a zaplacenou cenou za jízdenku 2. třídy.

Jízdenky a slevy použitelné v 1. třídě vlaků ČD

Pro uvedené typy jízdenek a slev je stanovena vždy samostatná cena pro 1. třídu a podmínky pro použití v 1. třídě. Pokud si zakoupíte některou z uvedených jízdenek pro 2. třídu, můžete si k ní zakoupit jednorázový doplatek do 1. třídy nebo využít časový doplatek do 1. třídy.

Jízdenky a slevy, které v 1. třídě nelze využít

U níže vyjmenovaných jízdenek a slev není možné dokoupit jednorázový doplatek do 1. třídy, ale je nutné vždy doplatit rozdíl mezi cenou jízdenky 1. třídy a zaplacenou cenou za původní jízdenku. K uvedeným jízdenkám můžete také využít časový doplatek do 1. třídy.

Jednorázový doplatek do 1. třídy

Jednorázový doplatek do 1. třídy si můžete zakoupit předem u pokladní přepážky ČD nebo také až u průvodčího ve vlaku, a to bez manipulační přirážky. Cena doplatku se vypočte jako rozdíl mezi cenou jízdenky 1. třídy a cenou jízdenky 2. třídy v úseku, ve kterém použijete 1. třídu. Pokud k použitému druhu jízdného není doplatek možný, je třeba zaplatit novou jízdenku 1. třídy.

Časový doplatek do 1. třídy

Pro časté využívání 1. třídy si můžete zakoupit časový doplatek do 1. třídy pro zvolené časové období (týden, měsíc, 3 měsíce nebo rok), který se nahrává jako aplikace do In Karty. Časový doplatek do 1. třídy si můžete dokoupit do již hotové In Karty nebo si můžete zakoupit novou In Kartu pouze s časovým doplatkem do 1. třídy. Časový doplatek do 1. třídy si můžete zakoupit u pokladní přepážky ČD nebo v eShopu ČD (v rubrice In Karta). Časový doplatek do 1. třídy platí ke všem jízdním dokladům platným ve 2. vozové třídě vlaků ČD.
Více informací o časovém doplatku do 1. třídy

Odpočiňte si v 1. třídě cestou z práce

K jízdence integrovaného dopravního systému (IDS), platné ve vlacích ČD, si můžete zakoupit jednorázový doplatek do 1. třídy. Jednorázový doplatek do 1. třídy si můžete zakoupit k jízdence pro jednotlivou jízdu nebo k jízdence časové (tj. k jízdence „předplatní“, např. tedy k měsíční jízdence IDS) u pokladní přepážky ČD nebo u průvodčího přímo ve vlaku. Jednorázový doplatek do 1. třídy platí jen pro jednu jízdu s jízdenkou IDS, jejíž číslo je na něm uvedeno.

Jednorázový doplatek do 1. třídy k jízdence IDS:

  • cestující starší 15 let (15+) zaplatí rozdíl mezi obyčejným jízdným 1. a 2. vozové třídy
  • cestující mladší 15 let (-15) zaplatí rozdíl mezi obyčejným jízdným pro děti 1. a 2. vozové třídy

Do práce každý den 1. třídou s časovým doplatkem na In Kartě

K jízdence integrovaného dopravního systému (IDS), platné ve vlacích ČD (k jízdence pro jednotlivou jízdu nebo k jízdence časové - např. měsíční jízdence IDS), můžete využívat časový doplatek do 1. třídy na In Kartě. Díky kombinaci jízdenky IDS a časového doplatku můžete každý den dojíždět do práce pohodlně.
Koupit časový doplatek do 1. třídy na In Kartě

Místenky do 1. třídy

Pro vlaky SuperCity a do oddílů business vlaků railjet je třeba vždy do 1. třídy zakoupit místenku SC nebo místenku railjet business, které jsou prodávány v cenových kategoriích 70 Kč, 100 Kč, 125 Kč, 150 Kč, 175 Kč, 200 Kč nebo 250 Kč. Cena místenky SC a místenky railjet business je závislá na dni nákupu místenky, dni jízdy, použitém vlaku a zbývajícím počtu volných míst. V ceně místenky SC pro 1. třídu a místenky railjet business je zahrnuto drobné občerstvení a denní tisk. Pro ostatní kategorie vlaků je stejná cena místenky pro 2. třídu i pro 1. třídu ve výši 35 Kč, v eShopu ČD získáte místenku k zakupované jízdence zdarma. Z ceny místenky se neposkytují žádné další slevy.
Více informací o místenkách

Ceny jízdenek 1. třídy

Ceny jízdenek 1. třídy si můžete nechat spočítat v aplikaci Cenový asistent ČD.

Základní ceny jízdenek 1. třídy najdete na stránce Ceníky jízdného ČD.

Ceník časových doplatků do 1. třídy na In Kartě

Časový doplatek do 1. třídy na In Kartě Cena
Platnost 1 rok 4990 Kč
Platnost 3 měsíce 1990 Kč
Platnost 1 měsíc 790 Kč
Platnost 1 týden 250 Kč