Přibalte si svoje kolo na cestu vlakem do zahraničí. S kolem můžete cestovat ve vybraných dálkových mezinárodních vlacích nebo v regionálních vlacích v příhraničí s ČR...

Přeprava kol v mezinárodní přepravě

Vlakem s kolem do Evropy

Při cestě do zahraničí si můžete svoje kolo vzít s sebou jako spoluzavazadlo. Své kolo si sami naložíte do vlaku na určené místo, které umožňuje snadné odložení kola. Vozy s prostory pro přepravu spoluzavazadel jsou označeny symbolem kola. Kolo jako spoluzavazadlo si po celou dobu cesty ve vlaku hlídáte sami. V tomto případě je vhodné sedět ve voze poblíž vašeho kola, abyste ho měli na očích. Při přestupování si opět sami zajistíte přeložení kola z jednoho vlaku do druhého.

Při cestě na Slovensko můžete ve vybraných vlacích využít i službu úschova během přepravy. Své kolo naložíte do speciálně upraveného vozu, kde ho uloží průvodčí, a následně si můžete sednout i do jiného vozu. Vozy se službou úschova během přepravy jsou označeny symbolem kufru. Po cestě kola hlídá průvodčí, u kterého si při vystupování opět kolo vyzvednete. Při přestupech si pak sami zajistíte přeložení kola z jednoho vlaku do druhého.

Kolo jako spoluzavazadlo

Jízdní kola je možné přepravovat formou spoluzavazadla do následujících zemí: Německo, Rakousko, Maďarsko, Nizozemsko, Dánsko, Lucembursko, Švýcarsko, Polsko (jen vlaky EC 110/110), Slovensko, Chorvatsko, Slovinsko a Belgie. Za přepravu z nástupní stanice v ČR do cílové stanice v zahraničí zaplatíte 279 Kč (10 EUR)*. Doklad pro přepravu kola zpět ze zahraničí lze také zakoupit předem v předprodeji již v ČR. Při nákupu tohoto dokladu v zahraničí se cena vždy řídí tarify příslušné železnice. Kolo můžete přepravit pouze vlakem, který nabízí službu přepravy kol - tedy v jízdním řádu má uvedenu službu přeprava spoluzavazadel nebo službu úschova během přepravy. Pro přepravu kol v dálkové mezinárodní přepravě je nutná rezervace míst pro kolo. Nezapoměňte si proto při pořizovaní jízdních dokladů u ČD zakoupit k dovoznému ve výši 279 Kč (10 EUR)* i rezervaci za 84 Kč (3 EUR)*! Povinnost rezervovat místo pro kolo je zveřejněna v jízdním řádu (symbol kola v rámečku nebo symbol kufru v rámečku). Přepravní doklady i rezervace je možné zakoupit u všech pokladních přepážek s prodejem mezinárodních jízdenek.

Přeprava kol ve vlacích CityNigtLine

V některých nočních vlacích vyšší kvality CityNightLine (CNL), které spojují evropské země, je možná přeprava jízdních kol. Na ČD se jedná o vlaky EN (CNL) 456 (458)/459 Praha – Currych a zpět a 456/457 Praha – Oberhausen a zpět. Jde o povinně místenkové vlaky.

Přeprava kol na Slovensko

Přeprava kol v mezinárodní přepravěV přepravě mezi ČD a ZSSK je přeprava kol možná formou úschovy během přepravy (symbol kufru) nebo formou spoluzavazadla (symbol kola). Cena za přepravu jednoho jízdního kola na Slovensko činí  84 Kč (3 EUR), ať je kolo přepravováno jako spoluzavazadlo nebo úschovy během přepravy (není třeba hradit jednorázové úschovné dle tarifu TR 10. 

Přeprava kol v dálkové přepravě mezi ČD a ZSSK je vždy na základě povinné rezervace, a to jak při přepravě formou spoluzavazadla (symbol kola v rámečku), tak i v rámci úschovy během přepravy (symbol kufru v rámečku). Bez předem zakoupené rezervace není možné přepravu uskutečnit. Poplatek za rezervaci je 3 EUR (cca 84 CZK). 

V rámci Malého pohraničního styku je přeprava kol dovolena ve všech vlacích osobní dopravy ve vozech označených symbolem jízdního kola. Dále je tato přeprava povolena v neoznačených vozech v Os, Sp a R vlacích na prvním a posledním představku soupravy, kde mohou být umístěna nejvýše dvě jízdní kola, není-li to z technologických důvodů nebo z důvodu bezpečnosti vyloučeno. Cena dokladu je 35 Kč (Jízdní kolo MPS/Fahrrad).

Pro cestu zpět ze Slovenska doporučujeme zakoupit jízdní doklad pro jízdní kolo v předprodeji u pokladní přepážky ČD.

Příhraniční přepravy

V rámci zvýhodněných regionálních přeshraničních nabídek do Německa, Polska a Rakouska je možné přepravovat také jízdní kola, zpravidla formou spoluzavazadla. Bližší podmínky k cenám a podmínkám najdete u příslušné nabídky.

* Ceny mezinárodních jízdenek, příplatků a dalších poplatků jsou pevně stanoveny v eurech a na koruny se přepočítávají dle platného jednotného železničního kurzu.