Vlakem za zážitky k sousedům


 

Neseďte doma a zajeďte si vlakem do příhraničí! Domluvte se s rodinou nebo s přáteli a společně vyražte na krátký výlet. Jste vyznavači dobrého jídla a pití, sportovci, nebo si potrpíte na kulturu? Chcete si zajet na nákupy a spojit je s příjemnou procházkou po památkách?

Vše máte tak blízko!

Vyměnit nepohodlí silnic za komfort na kolejích za skvělou cenu je dobrý nápad.

Drážďany – město kultury, zahrad a nákupů

Několik dobrých důvodů, proč sednout na vlak a vyrazit do Drážďan:

Památky
V Drážďanech byste si určitě neměli nechat ujít prohlídku obnoveného drážďanského kostela Frauenkirche, zámek Pillnitz a barokní Zwinger, kde můžete navštívit sbírky obrazů starých mistrů, muzeum porcelánu, muzeum zbraní a historické matematicko-fyzikální muzeum. Avšak Drážďany vám toho mohou nabídnout o mnoho více!

Opera v Drážďanech
Operní jeviště světové úrovně Semperova opera nabízí v sezoně 2010/2011 celkem 14 nových produkcí, z toho 3 balety a dodatečně 3 koncertní operní premiéry. Zažijete debuty 44 zpěváků a 17 dirigentů.

Státní sbírka umění
Státní sbírka umění v Drážďanech, ke které patří celkem 12 muzeí, oslavuje v tomto roce 450 let od svého založení. Slavnosti k jubileu byly zahájeny otevřením výstavy Türckische Cammer. Tato sbírka osmanského umění, která patří k největším a nejznamenitějším svého druhu, se poprvé od 60. let ukazuje v celé své kráse.

Zelené Drážďany
Barokní Velká zahrada, která byla založena za časů Augusta Silného, je „zeleným srdcem“ města. Kdo má rád něco sportovnějšího, je za hodinu jízdy autem v Saském Švýcarsku, kde na něj čekají túry, lezení nebo si může jednoduše užívat přírody. Severním směrem láká Saské Polabí s jedinečnými vinicemi a tisícileté město Míšeň.

Labe
Břeh Labe na straně Nového Města přímo láká k rozsáhlým procházkám. Kavárna v Růžové zahradě zve ke kulinářskému odpočinku s výhledem na řeku a tři vedle sebe ležící zámky Lingnerschloss, Albrechtsberg a Eckberg v drážďanském labském údolí jsou pastvou pro oči. Na druhé straně řeky probíhá oblíbená Labská cyklostezka, na které se můžete projíždět mezi Cuxhavenem a Bad Schandau.

S jízdenkou na vlak sleva do muzea

Další informace a památky v Drážďanech najdete na stránkách www.mestasveta.cz/drazdany

Kompletní přehled jízdenek pro příhraniční cestování do Německa

Vídeň – město kultury, historie, gastronomie i sportu

Několik dobrých důvodů, proč sednout na vlak a vyrazit do Vídně

Památky
Vídeň se pyšní mnoha architektonickými skvosty a počtem 27 zámků a více než 150 paláců zřejmě drží světový rekord. K „povinným“ zastávkám turisty chtivého památek by měla patřit zejména prohlídka gotického dómu sv. Štěpána, imperiálně vznešeného Hofburgu či majestátního barokního zámku Schönbrunn. Ten, kdo miluje umění, by měl zavítat nejen do barokního Belvederu se sbírkami rakouského umění od středověku po současnost a do muzea Albertina, kde může obdivovat sbírky klenotů moderního umění, ale měl by navštívit i soudobou architekturu v Muzejní čtvrti (Museumsquartier).

Okružní třída (Ringstrasse)
Roku 1857 byly odstraněny městské hradby a v následujících letech vznikala kolem historického centra města tato velkoryse dimenzovaná třída s reprezentativními veřejnými stavbami, soukromými paláci, náměstími a parky, památníky a elegantními kavárnami. Prohlédněte si budovu Postsparkasse (poštovní spořitelny) od Otty Wagnera, Muzeum užitého umění, Městský park, Hofburg, Uměleckohistorické a Přírodovědné muzeum, Parlament, divadlo Burgtheater, Univerzitu a Burzu.

ZOO
Nejen pro děti, ale doslova pro každého je skvělou atrakcí velká vídeňská zoo (Tiergarten), jež je nejstarší na světě.

Uměleckohistorické muzeum
Uměleckohistorické muzeum bylo otevřeno roku 1891 a patří k nejvýznamnějším uměleckým sbírkám na světě. Jeho obrazová galerie je domovem četných stěžejních děl západoevropských dějin umění – například Raffaelovy Madony v zeleném, Vermeerova Ateliéru, Velázquezových portrétů infantky, mistrovských děl Rubense, Rembrandta, Dürera, Tiziána, Tintoretta. Navíc tu najdete i největší sbírku Bruegelových děl na světě. V Umělecké komoře (Kunstkammer), která shromažďuje sbírky plastik a uměleckých řemesel, se nacházejí rarity z bývalých habsburských uměleckých sbírek a jejich kabinetů kuriozit. Tip: Navštivte i muzea v Novém hradu (Neue Burg) – Efezské muzeum, Muzeum lovu a zbraní nebo Sbírku starých hudebních nástrojů.

Leopoldovo muzeum
Stovky mistrovských děl rakouské moderny, které shromáždil vášnivý milovník umění Dr. Rudolf Leopold, ukazuje nové Leopoldovo muzeum v muzejním areálu Museumsquartier nedaleko Hofburgu. Muzeum je jedinečnou klenotnicí vídeňské secese, vídeňských uměleckořemeslných dílen a expresionismu. Je v něm umístěna nejvýznamnější a největší sbírka obrazů Egona Schieleho na světě, doplněná mistrovskými díly zakladatele secese Gustava Klimta.

Gurmánské zážitky ve Vídni
Vychutnejte si sladký život mezi kavárnami a vinnými šenky, trendovými bary, kluby, hospůdkami a stánky s klobásami!

Nová tvář vína
Vídeňské víno má nejen dlouhou tradici, ale také mladou současnou tvář spojenou s městem. Nová generace vinařů se řídí těmi nejnovějšími poznatky, experimentuje s exotickými odrůdami révy, jako je Shiraz, zároveň však znovu objevují kouzlo zdejší tradiční speciality „Gemischter Satz“, vyráběné z různých odrůd vína, vyrůstajících vedle sebe na stejné vinici.

Vídeňská tržiště
Typicky vídeňský zážitek z nakupování nabízejí nádherná tržiště. Velmi populární je zejména obří venkovní trh Naschmarkt. Vídeňský vtip se tu mísí s východoevropským šarmem, orientální atmosféra s jižním temperamentem. Neexistuje takřka nic, co byste na vídeňských tržištích nekoupili. Od běžné nabídky ovoce, zeleniny a květin až po perský kaviár, od sushi až po indické kuře tandoori, od kebabu až po ústřice a housky se sekanou. Vídeňská tržiště jsou otevřená po celý rok a podle ročních období zrcadlí šarm města.

Hudba ve Vídni
Světová metropole hudby má mnoho tváří: klasika, opera, opereta, muzikál, ale i současný moderní zvuk. Radniční náměstí se každé léto proměňuje v pulzující místo setkávání milovníků klasické hudby a nočního života. Kromě hudby jsou pro ně připraveny kulinářské lahůdky a promítání filmů zdarma. Letos bude festival ve znamení hudebníků, kteří měli či budou mít v letošním roce významné jubileum: Fryderyk Chopin, Gustav Mahler, Leonard Bernstein a Pierre Boulez. Chybět nebudou ani jazzové večery s legendami jako např. Herbiem Hancockem.

Opera
Ve Vídni si přijdou na své zejména milovníci opery. Vídeňská Státní opera je jednou z nejpřednějších operních scén na světě, kde si můžete vychutnat skutečně rozmanitou nabídku na nejvyšší úrovni. Program renomované scény se totiž mění každý den: v sezoně nabízí po 285 dní na 60 operních a baletních představení.

Sport
Pokud byste rádi proložili své kulturní aktivity trochou sportu, vyrazte na kolo. Cyklisté jistě ocení hustou a dobře udržovanou síť cyklostezek protkávající pás krajiny mezi česko-rakouskými hranicemi a vídeňskou aglomerací, a to včetně mezistátní cyklostezky Greenways Praha–Vídeň. V rámci nabídky EURegio je možné přepravovat kolo zdarma.

S jízdenkou na vlak sleva do galerie

Další informace a památky ve Vídni najdete na stránkách www.wien.info/cs

Kompletní přehled jízdenek pro příhraniční cestování do Rakouska

Najděte si nejvhodnější nabídku pro cestu k sousedům

Pro správný výběr nezapomeňte zkontrolovat:

  • pro kolik osob platí vybraná jízdenka (např. na jednu jízdenku SONE+DB mohou do Německa cestovat společně i 2 dospělí a 3 děti)
  • přes jaká města, resp. hraniční přechod můžete jet (tzn. na jakých tratích vybraná jízdenka platí)
  • do jakého typu vlaku můžete nastoupit, resp. v jakých vlacích vybraná jízdenka platí (např. v osobních vlacích, rychlících apod.)