Ve vybraných vlacích můžete využívat službu bezdrátového připojení k internetu. Tato služba je samozřejmě zdarma. V jízdním řádu nebo ve vyhledávačích spojení je u těchto vlaků uveden piktogram WiFi nebo poznámka „ve vlaku je plánováno řazení vozu s bezdrátovým připojením k internetu“.

SuperCity

Ve všech vlacích SuperCity, na které je standardně nasazována jednotka SC Pendolino, je bezdrátové připojení k internetu k dispozici ve všech vozech. V případě nahrazení jednotky SC Pendolino z provozních důvodu klasickými vozy určenými pro dálkovou dopravu, nemusí být připojení k internetu k dispozici v žádném z vozů soupravy.

Railjet

Bezdrátové připojení k internetu lze využít v červených jednotkách ÖBB railjet nasazovaných na vlaky railjet 70, 76, 77 a 373. Spuštění této služby v ostatní vlacích railjet, na které jsou nasazovány modré jednotky ČD railjet, předpokládáme v první polovině roku 2016.

EuroCity, InterCity, express

Ve vlacích EuroCity a InterCity je služba bezdrátového připojení k internetu dostupná pouze ve vybraných vozech ČD. Konkrétně se jedná o velkoprostorové vozy 1. třídy řady Apee, kombinované vozy 1. třídy a bistra řady ARmpee nebo velkoprostorové vozy 2. třídy řady Bdmpee. Vlaky EuroCity z Prahy přes Horní Lideč do Žiliny resp. Zvolena, na které jsou nasazovány vozy slovenského dopravce ZSSK, je připojení k internetu možné ve vybraných velkoprostorových vozech 1. třídy Ampeer a ve vybraných velkoprostorových vozech 2. třídy řady Bmpeer. U všech vlaků EuroCity a InterCity může z provozních důvodů docházet ke změnám řazení vozů a připojení k internetu tak nemusí být dostupné v žádném z vozů soupravy.

Rychlík vyšší kvality

Technologií pro zajištění bezdrátového připojení k internetu jsou vybaveny také rychlíky vyšší kvality (Rx) z Brna přes Břeclav do Olomouce, na které jsou nasazovány jednotky InterPanter.

Spěšné a osobní vlaky

K internetu se lze prostřednictvím služby ČD WiFi připojit ve všech spěšných a osobních vlacích vedených elektrickými jednotkami RegioPanter nebo motorovými jednotkami RagioShark. Jedná se například o linky Brno – Hodonín, Chomutov – Ústí nad Labem, Most – Děčín, Rumburk – Děčín, Rumburk – Mikulášovice, Liberec – Děčín, Cheb – Mariánské Lázně, Domažlice – Plzeň, Pardubice – Jaroměř, Pardubice – Hradec Králové, Šumperk – Nezamyslice, Hulín – Kroměříž nebo Otrokovice – Vizovice.

Nejlepší připojení k internetu na českých kolejích

ČD WiFi

Velký důraz klademe na spolehlivost a stabilitu připojení. Z tohoto důvodu systémy využívají služeb všech tří tuzemských mobilních operátorů a jsou sestaveny z nejlepších dostupných a ověřených komponentů. Připojení k internetu využívají všech přenosových technologií, které operátoři nabízejí. Stojí tedy na principu jak rychlého LTE, 3G nebo CDMA, tak i z dnešního pohledu již pomalého EDGE, který tuzemští operátoři v některých lokalitách stále nabízejí. Systém si automaticky vybírá z nejrychlejší dostupné technologie, ovšem vždy je limitován dostupností během cesty. Bohužel právě pokrytí signálem mobilních operátorů není po celé trase dostatečné, a tak na několika místech můžete pocítit krátkodobý výpadek připojení k internetu.

Abychom umožnili přístup k internetu a využívání této služby všem cestujícím v dostatečné kvalitě, je blokován přístup na webové stránky, které připojení k internetu výrazně vytěžují. Jedná se především o stránky pro aktualizaci operačních systémů a software a stránky, které poskytují streamování videa. V rámci zabezpečení používání služby je také monitorován přístup na webové stránky s nelegálním obsahem či pokus o jeho distribuci prostřednictvím připojení k internetu pomocí bezdrátové sítě CDWiFi. Věříme, že uvedená opatření nejsou pro naše zákazníky omezující, ale naopak výrazně přispívají ke zkvalitnění této služby.

Jak se připojit?

Je to jednoduché. Stačí se s vaším přenosným zařízením podporujícím WiFi připojit k síti „CDWiFi“ a spustit váš oblíbený internetový prohlížeč. K přihlášení nepotřebujete zadávat žádné uživatelské jméno ani heslo.

Pokud cestujete na palubě SC Pendolino, můžete využít zábavní portál na palubě.