ČD zajišťují humanitární pomoc uprchlíkům z UkrajinyAktualizováno 19. 05. 2022, 13:00

Українська версія статті тут. / Ukrajinská verze článku zde.

V souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině poskytují České dráhy (ČD) ve spolupráci s Ministerstvem dopravy ČR, partnerskými dopravci ZSSK, PKP Intercity a UZ a také s dalšími organizacemi humanitární pomoc ukrajinským uprchlíkům. Od 1. 4. 2022 dochází k úpravám bezplatné přepravy uprchlíků ve vlacích Českých drah. Uprchlíci přijíždějící do České republiky z důvodu konfliktu na Ukrajině jsou v mezinárodních vlacích ČD přepravováni zdarma. Ostatní vlaky ČD mohou využívat také zdarma po dobu pěti dnů od získání dokladů o dočasné ochraně. Jízdné za nevyužité jízdenky a rezervace mezi ČR a Ukrajinou vracejí ČD v plné výši beze srážky.

ČD vypravily mezi 28. 2. a 6. 3. 2022 celkem 7 humanitárních vlaků z Čopu, resp. Košic do České republiky, kterými přivezly z Ukrajiny do bezpečí 3700 uprchlíků, převážně žen, dětí a seniorů. Opačným směrem pak převážely materiální pomoc pro obyvatele Ukrajiny. Z Čopu je nyní možné využívat evakuační vlaky, které vypravuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). ČD také poskytly dvě soupravy s celkovým počtem cca 20 vozů polským železnicím PKP Intercity, které je využívají k evakuaci ukrajinských běženců z Przemyśle do vnitrozemí Polska.

Obyvatelé Ukrajiny, kteří cestují do bezpečí, mohou nyní bezplatně využívat pravidelné vlakové spoje. Ty České dráhy společně se zahraničními partnerskými dopravci posilují o dodatečné vozy. ČD také operativně zařazují posilové vozy do nejvytíženějších spojů ve vnitrostátních úsecích v rámci České republiky. Cestujícím děkujeme za trpělivost, pokud by v důsledku zvýšeného počtu cestujících z Ukrajiny došlo ke snížení komfortu cestování.

Aktuální informace sledujte na twitterovém účtu Českých drah.

Pravidelné vlaky ze Slovenska, Polska a Maďarska do ČR a dalších evropských zemí

Ukrajinští uprchlíci můžou nadále bezplatně využívat pravidelné vlaky ze Slovenska, Polska a Maďarska do ČR, které jsou v případě potřeby operativně posilovány o dodatečné vozy. Z ČR pak mohou pokračovat dalšími přímými vlaky směrem do Německa, Rakouska a dalších evropských zemí.

Mapa přímých vlakových spojení přes ČR

Odjezdy vybraných přímých vlaků ze Slovenska

Odjezdy vybraných přímých vlaků z Polska

Odjezdy vybraných přímých vlaků z Maďarska

K cestě lze využít i další spoje s přestupy v Krakově, Katovicích, Žilině a Ostravě.

Mimořádné tarifní opatření Českých drah pro občany Ukrajiny

Od 1. 4. 2022 se přeprava uprchlíků z Ukrajiny ve vlacích ČD na území ČR řídí cenovým výměrem, který vydalo Ministerstvo financí po domluvě s Ministerstvem dopravy, Ministerstvem vnitra ČR a železničními dopravci (detaily zde).

Od 19. května 2022 do odvolání je nad rámec cenového výměru možné bezplatně přepravit uprchlíky z Ukrajiny ze stanice Praha hl.n. do vybraných stanic v republice, a to za těchto podmínek:

Bezplatně se ve 2. třídě všech vlaků ČD přepravují mezi kterýmikoliv stanicemi, případně pohraničními body na území České republiky také osoby, kterým byl Policií České republiky vydán výjezdní příkaz po vyslovení nepřijatelnosti žádosti o udělení dočasné ochrany. Cestující předkládá pouze uvedený výjezdní příkaz, pas nebo jiný osobní doklad nepředkládá.

Jízdné mezi ČR a Ukrajinou vrací ČD beze srážky

další aktualita »« novější aktualita