Ve vlaku jen s respirátoremNa základě mimořádných opatření nebo usnesení vlády ČR, Ministerstva zdravotnictví či Krajských hygienických stanic, vyhlášených proti šíření infekční nákazy COVID-19, je od 1. 3. 2021 zakázán pohyb a pobyt osob v prostředcích veřejné dopravy na celém území ČR bez ochrany dýchacích cest respirátorem třídy FFP2, KN95 nebo N95, případně nano rouškou. Dětí ve věku od 2 do 15 let mohou mít dýchací cesty kryté pouze jednou zdravotnickou obličejovou maskou. Povinnost zakrytí dýchacích cest předepsanými ochrannými prostředky platí i pro všechny cestující ve vlacích Českých drah.

Povinnost nasazení ochranných prostředků dýchacích cest se ve vlaku nevztahuje na děti do dvou let věku, osoby s poruchou intelektu nebo závažnou alternací duševního stavu, na cestující při konzumaci jídel a nápojů během jízdy vlaku po dobu nezbytně nutnou.

Respirátory třídy FFP2 je možné zakoupit i ve vybraných stanicích na pokladnách či v infocentrech Českých drah.

Soubory ke stažení

Přehled stanic a zastávek s prodejem respirátorů FFP2 u pokladen či v infocentrech ČD

397 kB (pdf) Stáhnout

Vážení cestující, návazně na usnesení vlády České republiky, vyhlášené proti šíření infekční nákazy COVID-19, vás žádáme o zakrytí dýchacích cest respirátorem třídy FFP2, KN95 nebo N95, případně nano rouškou po celou dobu jízdy, s výjimkou konzumace jídel a nápojů. Při kontrole a prodeji jízdních dokladů prosíme spolupracujte s vlakovým personálem tak, aby byl minimalizován vzájemný blízký kontakt. Před platbou v hotovosti upřednostněte použití platební karty.


Prosíme o ohleduplnost! Zakrytí obličeje chrání vás i nás.

Více informací najdete na stránkách Ministerstva zdravotnictví

Prosíme cestující o pomoc při snaze o omezení fyzického kontaktu s naším personálem. Při úhradě jízdních dokladů proto upřednostněte před platbou finanční hotovostí platbu kartou a při použití platebních karet nebo elektronických peněženek je sami přiložte k platebnímu terminálu.

Současně upozorňujeme na povinnost zakrytí dýchacích cest ve všech vlacích v sousedních zemích. Sledujte vývoj situace v okolních zemích, neboť podle místní legislativy může být nedodržení opatření ve vlaku pokutováno (například v Rakousku 40 EUR), nebo vlaková četa může přivolat policii a cestujícího z vlaku nechat vysadit (například v Polsku či Německu).

další aktualita »« novější aktualita