Provoz dálkových vlaků v souvislosti s COVID-19Aktualizováno 13. 4. 2021

V souvislosti s aktuální epidemickou situací a s tím související nižší mobilitou obyvatel je i nadále až do odvolání omezen provoz některých dálkových linek Českých drah.

České dráhy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR obnoví od 17. dubna 2021 provoz většiny dálkových vlaků na chebské větvi linky Ex6 Západní expres v úseku mezi Prahou a Plzní. Ve stejném úseku budou mírně posílené i spoje na mnichovské větvi linky Ex6, nicméně i nadále pojede většina těchto spojů ve zkrácené trase Plzeň – Domažlice – Mnichov. Od stejného termínu bude také navýšena kapacita rychlíků linky R16 v úseku Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín, které znovu zajistí v celé trase z Prahy až k bavorským hranicím rychlíková souprava. Cestujícím tak odpadnou přestupy v Klatovech do motorové soupravy směrem do Železné Rudy.

Od 12. dubna 2021 je obnoven provoz spěšných vlaků linky R29 v celé trase Cheb – Norimberk a zpět. Kromě těchto vlaků můžou cestující směrem do Německa využít dálkové vlaky linky Ex5 Praha – Berlín – Hamburk a Ex6 Praha / Plzeň – Domažlice – Mnichov. Upozorňujeme však na nutnost dodržovat ochranná opatření německých úřadů, která jsou uvedená na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pokud se v souvislosti s vývojem epidemie změní poptávka ze strany cestujících, jsou ČD připravené na tuto situaci reagovat a rozsah dálkové dopravy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR dále upravit. Vlakové spojení najdou cestující ve vyhledávači na stránkách www.cd.cz a v aplikaci Můj vlak, které jsou průběžně aktualizované.

Cestující žádáme, aby dodržovali ochranná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, zejména povinnost nosit v prostředcích veřejné dopravy na celém území ČR ochranné prostředky dýchacích cest. Od 1. března 2021 platí ve veřejné dopravě v celé ČR povinnost nosit respirátory třídy FFP2, případně jiné ochranné prostředky s obdobnými vlastnostmi (vždy bez výdechového ventilu). Cestující zároveň prosíme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby.

Soubory ke stažení

Schéma omezení linek dálkové dopravy ČD (stav k 17. 4. 2021)

1137 kB (jpg) Stáhnout

Omezení na jednotlivých linkách dálkové dopravy ČD

Od 13. prosince 2020 do odvolání platí následující omezení dálkových vlaků ČD:

Vlaky SC Pendolino

Komerční vlaky mezi Prahou a Ostravskem – kategorie IC a R

Linka Ex1 Praha – Ostrava (– Polsko)

Linka Ex1 Praha – Ostrava – Návsí (– Slovensko)

Linka Ex2 Praha – Vsetín – Horní Lideč (– Slovensko)

Linka Ex3 Praha – Břeclav (– Rakousko)

V souvislosti s nižší poptávkou cestujících a po vzájemné dohodě s Ministerstvem dopravy ČR a Rakouskými spolkovými drahami (ÖBB) je od 8. února 2021 do odvolání omezen provoz některých railjetů mezi Prahou a Vídní. Ve vnitrostátním úseku Praha – Brno / Břeclav mohou cestující využít spoje EC Metropolitan:

Linka Ex3 Praha – Břeclav (– Slovensko / Maďarsko)

Od 25. února 2021 je v souvislosti s protiepidemickými opatřeními maďarských úřadů a po dohodě se zahraničními partnerskými dopravci do odvolání omezen provoz některých vlaků EC Metropolitan v úseku Štúrovo – Budapešť, do odvolání je také zrušen noční vlak Břeclav – Budapešť a zpět:

Linka Ex4 (Polsko –) Bohumín – Břeclav (– Slovensko / Rakousko)

Linka Ex5 Praha – Děčín (– Německo)

Od 30. března 2021 můžou cestující využít spoje EC opět v celé trase mezi Prahou, Berlínem a Hamburkem.

Linka Ex6 Praha – Plzeň – Mnichov

Linka Ex6 Praha – Plzeň – Cheb

Linka Ex7 Praha – České Budějovice (– Rakousko)

Linka R10  Praha – Hradec Králové – Trutnov / Letohrad

Linka R11 Plzeň – České Budějovice – Jihlava – Brno

Linka R12 Brno – Olomouc – Šumperk

Linka R15 Praha – Ústí nad Labem – Cheb

Linka R16 Praha – Plzeň – Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín

Linka R17 Praha – České Budějovice / České Velenice

Linka R20 Praha – Ústí nad Labem – Děčín

Linka R23 Ústí nad Labem – Kolín

Linka R29 Cheb – Norimberk

Noční doprava

Omezení regionálních vlaků ČD

Omezení služeb Českých drah

V souvislosti s opatřeními proti šíření epidemie COVID-19 jsou do odvolání omezené některé služby Českých drah.

Další opatření Českých drah proti šíření epidemie COVID-19

České dráhy neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav. Zvláštní pozornost věnují čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.). Provádí se i několikrát za den při vratném čištění. Odstavené soupravy ČD dezinfikují ozónem, který likviduje viry a bakterie. Tímto procesem také dochází k čištění klimatizace. Vozidla odstavená k údržbě dopravce čistí také dezinfekčními postřiky.

Koncem roku 2020 začaly ČD instalovat do vlakových souprav dávkovače dezinfekce, které jsou již nyní dostupné ve stovkách vozů. Dezinfekce je do zásobníků průběžně doplňována při úklidu prostor vozidel.

Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, vyhlášeného proti šíření infekční nákazy COVID-19, platí od 1. března 2021 ve vlacích a v dalších prostředcích veřejné dopravy povinnost používat respirátory třídy FFP2 bez výdechového ventilu, případně jiné ochranné pomůcky s obdobnými vlastnostmi. Prosíme cestující, aby toto nařízení respektovali a chránili tak nejen sebe, ale také své spolucestující a vlakový personál.

Při cestách do zahraničí je nutné dodržovat ochranná opatření příslušných států, která jsou uvedená na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Detailní informace o povinnosti zakrytí dýchacích cest v sousedních zemích najdete zde.

Za případné komplikace způsobené omezením provozu v souvislosti s epidemií COVID-19 se vám omlouváme.

 

další aktualita »