Provoz dálkových vlaků v souvislosti s COVID-19Aktualizováno 15. 9. 2021

České dráhy postupně obnovily všechny dálkové linky zajišťované v rámci objednávky Ministerstva dopravy ČR.

Od 23., resp. 24. září 2021 České dráhy obnoví další vlaky na komerční lince Ex1 mezi Prahou a Ostravskem. Na této lince tak bude znovu zajíštěn téměř plný provoz.

Omezené zůstávají některé typy ubytovacích služeb v nočních vlacích (v některých relacích nejedou lehátkové vozy). Cestující také upozorňujeme na omezení v souvislosti s výlukovou činností.

Opatření proti šíření koronaviru

 

Aktuální vlakové spojení najdete ve vyhledávači na stránkách www.cd.cz a v aplikaci Můj vlak, které jsou průběžně aktualizované.

Cestující žádáme, aby i nadále dodržovali ochranná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, zejména povinnost nosit v prostředcích veřejné dopravy na celém území ČR ochranné prostředky dýchacích cest. Od 1. března 2021 platí ve veřejné dopravě v celé ČR povinnost nosit respirátory třídy FFP2, případně jiné ochranné prostředky s obdobnými vlastnostmi (vždy bez výdechového ventilu). Cestující zároveň prosíme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby.

Při cestě do zahraničí je nutné řídit se opatřeními okolních zemí, která jsou uvedená na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Od 9. července 2021 je při cestě ze zahraničí do ČR nutné dodržovat toto ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR.

Soubory ke stažení

Schéma omezení linek dálkové dopravy ČD (stav k 24. 9. 2021)

1129 kB (jpg) Stáhnout

Omezení na jednotlivých linkách dálkové dopravy ČD

Vlaky SC Pendolino a komerční vlaky kategorie IC a R mezi Prahou a Ostravskem

Na této lince se ČD vrátí k téměř plnému provozu:

V provozu i nadále nebudou vlaky IC 508 / IC 519 Ostravan (Praha – Bohumín a zpět) a rychlíky R 640 / 641 (Bohumín – Olomouc a zpět).

Ostatní vlaky již jezdí bez omezení podle platných jízdních řádů.

Noční doprava

Autovlak Praha – Poprad-Tatry / Košice

Omezení regionálních vlaků ČD

Změny rozsahu služeb Českých drah

V souvislosti s vývojem opatření proti šíření epidemie COVID-19 dochází k následujícím změnám služeb Českých drah:

Další opatření Českých drah proti šíření epidemie COVID-19

České dráhy neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav. Zvláštní pozornost věnují čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.). Provádí se i několikrát za den při vratném čištění. Odstavené soupravy ČD dezinfikují ozónem, který likviduje viry a bakterie. Tímto procesem také dochází k čištění klimatizace. Vozidla odstavená k údržbě dopravce čistí také dezinfekčními postřiky.

Koncem roku 2020 začaly ČD instalovat do vlakových souprav dávkovače dezinfekce, které jsou již nyní dostupné ve stovkách vozů. Dezinfekce je do zásobníků průběžně doplňována při úklidu prostor vozidel.

Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, vyhlášeného proti šíření infekční nákazy COVID-19, platí od 1. března 2021 ve vlacích a v dalších prostředcích veřejné dopravy povinnost používat respirátory třídy FFP2 bez výdechového ventilu, případně jiné ochranné pomůcky s obdobnými vlastnostmi. Prosíme cestující, aby toto nařízení respektovali a chránili tak nejen sebe, ale také své spolucestující a vlakový personál.

Při cestách do zahraničí je nutné dodržovat ochranná opatření příslušných států, která jsou uvedená na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Detailní informace o povinnosti zakrytí dýchacích cest v sousedních zemích najdete zde.

Za případné komplikace způsobené omezením provozu v souvislosti s epidemií COVID-19 se vám omlouváme.

 

další aktualita »