Provoz dálkových vlaků v souvislosti s COVID-19Aktualizováno 9. 7. 2021

České dráhy postupně obnovily všechny dálkové linky zajišťované v rámci objednávky Ministerstva dopravy ČR. Do odvolání zatím ještě nejsou v provozu některé komerční spoje SC a IC mezi Prahou a Ostravskem a omezené jsou také některé typy ubytovacích služeb v nočních vlacích. Cestující také upozorňujeme na omezení v souvislosti s výlukovou činností.

Opatření proti šíření koronaviru

 

Od začátku července je znovu zajištěn provoz přímého lůžkového vozu mezi Prahou a Budapeští. Zároveň je obnoven také autovlak mezi Prahou a Popradem, který je během července a srpna zajištěn vždy v noci z pátku na sobotu ve směru na Slovensko a následující noc zpět do ČR. Cestující tak znovu můžou využít tuto oblíbenou službu k cestám do Tater. Denně je navíc už od 13. června v provozu autovlak Praha – Košice.

Aktuální vlakové spojení najdete ve vyhledávači na stránkách www.cd.cz a v aplikaci Můj vlak, které jsou průběžně aktualizované.

Cestující žádáme, aby i nadále dodržovali ochranná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, zejména povinnost nosit v prostředcích veřejné dopravy na celém území ČR ochranné prostředky dýchacích cest. Od 1. března 2021 platí ve veřejné dopravě v celé ČR povinnost nosit respirátory třídy FFP2, případně jiné ochranné prostředky s obdobnými vlastnostmi (vždy bez výdechového ventilu). Cestující zároveň prosíme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby.

Při cestě do zahraničí je nutné řídit se opatřeními okolních zemí, která jsou uvedená na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Od 9. července 2021 je při cestě ze zahraničí do ČR nutné dodržovat toto ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví ČR.

Soubory ke stažení

Schéma omezení linek dálkové dopravy ČD (stav k 2. 7. 2021)

1126 kB (jpg) Stáhnout

Omezení na jednotlivých linkách dálkové dopravy ČD

Vlaky SC Pendolino a komerční vlaky kategorie IC a R mezi Prahou a Ostravskem

Na této lince ČD v souvislosti s rostoucí poptávkou cestujících postupně doplňují další spoje.

Mezi Prahou a Ostravskem jsou aktuálně zajištěné spoje SC Pendolino 240, 241, 243, 504, 505, 506, 509, 512, 515, 516 a 517 a dále spoje IC 502, 511, 513 (jen v pátek), 514 a 518.

Do odvolání zatím nejedou vlaky SC 242 (Košice – Bohumín – Praha), SC 500 a SC 507 (Praha – Ostrava a zpět), IC 508 a IC 519 (Praha – Bohumín a zpět) a rychlíky R 640 / 641 (Bohumín – Olomouc a zpět). Vlak SC 243 jede do odvolání jen v úseku Praha – Bohumín, v úseku Bohumín – Košice zatím zajištěn není.

Linka Ex3 Praha – Břeclav (– Rakousko)

Linka R11 Plzeň – České Budějovice – Jihlava – Brno

Noční doprava

Autovlak Praha – Poprad-Tatry / Košice

Obnovené dálkové linky

Následující linky, který byly v uplynulých měsících omezené v souvislosti s protiepidemickými opatřeními a nižší mobilitou, jsou aktuálně zajištěné již bez omezení a jedou podle pravidelných jízdních řádů:

Omezení regionálních vlaků ČD

Změny rozsahu služeb Českých drah

V souvislosti s vývojem opatření proti šíření epidemie COVID-19 dochází k následujícím změnám služeb Českých drah:

Další opatření Českých drah proti šíření epidemie COVID-19

České dráhy neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav. Zvláštní pozornost věnují čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.). Provádí se i několikrát za den při vratném čištění. Odstavené soupravy ČD dezinfikují ozónem, který likviduje viry a bakterie. Tímto procesem také dochází k čištění klimatizace. Vozidla odstavená k údržbě dopravce čistí také dezinfekčními postřiky.

Koncem roku 2020 začaly ČD instalovat do vlakových souprav dávkovače dezinfekce, které jsou již nyní dostupné ve stovkách vozů. Dezinfekce je do zásobníků průběžně doplňována při úklidu prostor vozidel.

Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, vyhlášeného proti šíření infekční nákazy COVID-19, platí od 1. března 2021 ve vlacích a v dalších prostředcích veřejné dopravy povinnost používat respirátory třídy FFP2 bez výdechového ventilu, případně jiné ochranné pomůcky s obdobnými vlastnostmi. Prosíme cestující, aby toto nařízení respektovali a chránili tak nejen sebe, ale také své spolucestující a vlakový personál.

Při cestách do zahraničí je nutné dodržovat ochranná opatření příslušných států, která jsou uvedená na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR. Detailní informace o povinnosti zakrytí dýchacích cest v sousedních zemích najdete zde.

Za případné komplikace způsobené omezením provozu v souvislosti s epidemií COVID-19 se vám omlouváme.

 

další aktualita »