Provoz dálkových vlaků v souvislosti s COVID-19Aktualizováno 18. 1. 2021

Většina omezení dálkových vlaků Českých drah, která začala platit během podzimu 2020, vzhledem k epidemické situaci a nižší mobilitě obyvatel pokračuje i v novém jízdním řádu od 13. prosince 2020. Omezení budou platit až do odvolání.

Od čtvrtka 10. prosince 2020 je rozšířen provoz na lince z Prahy do Bohumína. ČD na této trase obnovily provoz jednoho páru vlaků, který doplňuje nabídku spojení v časech, kdy byl dosud větší časový rozestup mezi jednotlivými dálkovými spoji. Jde o ranní vlak IC 514 z Bohumína do Prahy a odpolední vlak IC 515 zpět z Prahy do Bohumína. Od 17. prosince 2020 je obnoven provoz dvou párů Valašských expresů mezi Prahou a Olomoucí, které tak jedou v celé trase Praha – Púchov a zpět.

Pokud se v souvislosti s úpravami vyhlášeného stupně pohotovosti v rámci protiepidemického systému (PES) změní poptávka ze strany cestujících, jsou ČD připravené na tuto situaci reagovat a rozsah dálkové dopravy v koordinaci s Ministerstvem dopravy ČR dále upravit. Vlakové spojení najdou cestující ve vyhledávači na stránkách www.cd.cz a v aplikaci Můj vlak, které jsou průběžně aktualizované.

Cestující žádáme, aby i nadále dodržovali ochranná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, zejména povinnost nosit v prostředcích veřejné dopravy na celém území ČR ochranné prostředky dýchacích cest. Zároveň je prosíme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby. Při cestách do zahraničí doporučujeme sledovat webové stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR, kde jsou uvedené přesné podmínky vstupu do jednotlivých zemí.

Od 13. prosince 2020 platí nový jízdní řád 2020/2021. Novinky v dálkové dopravě jsou shrnuté zde. Detaily o změnách v regionech najdete zde.

Soubory ke stažení

Schéma omezení linek dálkové dopravy ČD (stav k 13.12.2020)

1128 kB (jpg) Stáhnout

Omezení na jednotlivých linkách dálkové dopravy od 13. prosince 2020

Od 13. prosince 2020 do odvolání platí následující omezení dálkových vlaků ČD:

Vlaky SC Pendolino

Komerční vlaky mezi Prahou a Ostravskem – kategorie IC a R

Linka Ex1 Praha – Ostrava (– Polsko)

Linka Ex1 Praha – Ostrava – Návsí (– Slovensko)

Linka Ex2 Praha – Vsetín – Horní Lideč (– Slovensko)

Linka Ex3 Praha – Břeclav (– Rakousko)

Linka Ex3 Praha – Břeclav (– Slovensko / Maďarsko)

Linka Ex4 (Polsko –) Bohumín – Břeclav (– Rakousko)

Linka Ex5 Praha – Děčín (– Německo)

Linka Ex6 Praha – Plzeň – Mnichov

Linka Ex6 Praha – Plzeň – Cheb

Linka Ex7 Praha – České Budějovice (– Rakousko)

Linka R10  Praha – Hradec Králové – Trutnov / Letohrad

Linka R11 Plzeň – České Budějovice – Jihlava – Brno

Linka R12 Brno – Olomouc – Šumperk

Linka R15 Praha – Ústí nad Labem – Cheb

Linka R17 Praha – České Budějovice / České Velenice

Linka R20 Praha – Ústí nad Labem – Děčín

Linka R23 Ústí nad Labem – Kolín

Noční doprava

Omezení regionálních vlaků ČD od 13. prosince 2020

Omezení služeb Českých drah

V souvislosti s opatřeními proti šíření epidemie COVID-19 jsou do odvolání omezené některé služby Českých drah.

Další opatření Českých drah proti šíření epidemie COVID-19

České dráhy neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav. Zvláštní pozornost věnují čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.). Provádí se i několikrát za den při vratném čištění. Odstavené soupravy ČD dezinfikují ozónem, který likviduje viry a bakterie. Tímto procesem také dochází k čištění klimatizace. Vozidla odstavená k údržbě dopravce čistí také dezinfekčními postřiky.

Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, vyhlášeného proti šíření infekční nákazy COVID-19, od 1. září znovu platí povinnost používat ve vlacích a v dalších prostředcích veřejné dopravy ochranné prostředky dýchacích cest (respirátory, roušky, ústenky, šátky, šály nebo jiné prostředky bránící šíření kapének). Prosíme cestující, aby toto nařízení respektovali a chránili tak nejen sebe, ale také své spolucestující a vlakový personál.

Za případné komplikace způsobené omezením provozu v souvislosti s epidemií COVID-19 se vám omlouváme.

 

další aktualita »« novější aktualita