Omezení dálkových a regionálních vlakůČeské dráhy na základě aktuálních vládních opatření v souvislosti s epidemickou situací do odvolání upravují nabídku dálkových vlaků. Jednotlivé změny jsou koordinovány s Ministerstvem dopravy ČR a také se zahraničními partnerskými dopravci.

Od druhé poloviny října je v souvislosti s výrazně nižší poptávkou cestujících omezen provoz vybraných spojů na vnitrostátních dálkových linkách. Většina spojů linky Praha – Vsetín – Horní Lideč – Púchov je zkrácena a nejede mezi Prahou a Olomoucí. Od 28. října je také utlumen provoz vlaků SC Pendolino. S výjimkou vlaků SC 240 / 241 Pendolino Košičan nejsou tyto vlaky v úseku mezi Prahou a Ostravskem v provozu.

K dalším úpravám nabídky spojení dochází v průběhu listopadu. Omezené jsou linky z Prahy do Českých Budějovic, na Ostravsko, do Žiliny a Berlína (od 4. listopadu) a dále linky Praha – Plzeň – Mnichov / Cheb a Plzeň – České Budějovice – Brno (od 10. listopadu). Od 18. listopadu nepojedou vybrané spoje railjet Vindobona a EC Metropolitan v úseku mezi Prahou a Brnem, resp. Břeclaví.

V koordinaci s krajskými úřady je upravena také nabídka regionálních spojů. Od 30. listopadu 2020 České dráhy v koordinaci s Pardubickým a Královéhradeckým krajem obnoví plný provoz všech regionálních vlaků na území těchto dvou samosprávných celků, a to podle platného jízdního řádu pro rok 2020. V Moravskoslezském kraji budou v pracovní dny doplněné další „školní“ vlaky, které pojedou nad rámec nedělního provozu. V ostatních krajích (hlavním městě Praze, Středočeském kraji, Kraji Vysočina a v Libereckém kraji) zatím zůstávají v platnosti aktuální omezení.

Cestující žádáme, aby dodržovali ochranná opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, zejména povinnost nosit ochranné prostředky dýchacích cest. Zároveň je prosíme, aby k nákupu jízdenek využívali přednostně on-line prodejní kanály (e-shop nebo aplikaci Můj vlak) a v případě nákupu jízdenek u pokladen ve stanicích upřednostňovali bezhotovostní platby.

Veškeré informace k omezením provozu jsou na webu www.cd.cz/omezeniprovozu.

Soubory ke stažení

Mapa omezení dálkových vlaků ČD platná od 18.11.2020

1179 kB (jpg) Stáhnout

Omezení provozu vlaků railjet a EC Metropolitan od 18. listopadu 2020

Linka Ex 3 Praha – Brno – Břeclav – Vídeň / Bratislava / Budapešť

Po projednání s Ministerstvem dopravy ČR a zahraničními partnerskými dopravci budou od 18. listopadu 2020 do odvolání vybrané vlaky railjet Vindobona a EC Metropolitan z Prahy přes Brno a Břeclav dále do Vídně a Grazu, resp. do Bratislavy a Budapešti zkrácené a nepojedou v úseku Praha – Brno, resp. Břeclav. Podobná omezení budou i v opačném směru:

I nadále platí také dřívější omezení, která začala platit v průběhu září a října 2020:

Ostatní vlaky railjet Vindobona a EC Metropolitan jedou v celé trase a podle pravidelného jízdního řádu.

Omezení provozu dálkových vlaků od 10. listopadu 2020

V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací, režimem omezeného pohybu obyvatel ČR a výrazně nižší poptávkou po cestování České dráhy v kooperaci s ministerstvem dopravy a se zahraničním partnerským dopravcem v Německu optimalizují nabídku spojení na linkách Praha – Plzeň – Mnichov / Cheb a Plzeň – České Budějovice – Brno:

Linky Ex 6 Praha – Plzeň – Mnichov / Cheb a R 16 Praha – Plzeň – Železná Ruda-Alžbětín

Od 10. listopadu 2020 je do odvolání omezen provoz vlaků Západní expres, a to zejména na mnichovské větvi.

Linka R 11 Plzeň – České Budějovice – Brno

U části rychlíků linky R 11 Rožmberk a Bezdrev platí omezení už od 19. října 2020. Od 10. listopadu 2020 je do odvolání omezen provoz dalších spojů:

Linka R 17 Praha – Veselí nad Lužnicí – České Velenice

Omezení provozu dálkových vlaků od 4. listopadu 2020

České dráhy v kooperaci s ministerstvem dopravy a zahraničními dopravci ZSSK  a DB optimalizují nabídku spojení na linkách Praha – Ostravsko – Žilina, Praha – Ústí nad Labem – Drážďany – Berlín a Praha – České Budějovice. Následující změny budou platit až do odvolání.

Linka Ex 1 Praha – Ostrava – Bohumín – Čadca – Žilina

Linka Ex 5 Praha – Děčín – Drážďany – Berlín

Linka Ex 7 Praha – České Budějovice

Linka R 15 Praha – Ústí nad Labem – Cheb

Linka R 20 Praha – Děčín

Omezení provozu dálkových linek od 19. a 22. října 2020

Linka Ex 2 Praha – Olomouc – Vsetín – Horní Lideč

Linka Ex 3 Praha – Brno

Linka Ex 5 Praha – Děčín

Linka Ex 7 Praha – České Budějovice – Český Krumlov

Linka R 10 Praha – Hradec Králové – Trutnov / Letohrad

Linka R 12 Brno – Olomouc – Šumperk

Linka R 14B Ústí nad Labem – Liberec

Linka R 15 Praha – Ústí nad Labem – Cheb

Linka R 17 Praha – České Budějovice

Na rychlíkové lince Vltava je od 19. října upravena nabídka spojů mezi Prahou a Českými Budějovicemi:

Linka R 20 Praha – Děčín

Od 19. října je na rychlíkové lince Labe Praha hl.n. – Děčín hl.n. a zpět v pracovní dny zajištěn víkendový provoz, tzn. že jedou po celý den ve dvouhodinovém taktu.

Linka R 23 Kolín – Ústí nad Labem

Ostatní linky dálkových vlaků jezdí podle plánovaných jízdních řádů.


Souhrnný přehled omezení v regionální dopravě

Přehled omezení vlaků v regionální dopravě naleznete zde.


Omezení služeb Českých drah

V souvislosti s opatřeními proti šíření epidemie COVID-19 jsou do odvolání omezené následující služby Českých drah:


Další opatření Českých drah proti šíření epidemie COVID-19

České dráhy neustále provádí intenzivní úklid a dezinfekci souprav. Zvláštní pozornost věnuje čištění všech součástí vybavení, se kterými přichází cestující do kontaktu (kliky, madla, tlačítka apod.). Provádí se i několikrát za den při vratném čištění. Odstavené soupravy ČD dezinfikují ozónem, který likviduje viry a bakterie. Tímto procesem také dochází k čištění klimatizace. Vozidla odstavená k údržbě dopravce čistí také dezinfekčními postřiky.

Na základě mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR, vyhlášeného proti šíření infekční nákazy COVID-19, od 1. září znovu platí povinnost používat ve vlacích a v dalších prostředcích veřejné dopravy ochranné prostředky dýchacích cest (respirátory, roušky, ústenky, šátky, šály nebo jiné prostředky bránící šíření kapének). Prosíme cestující, aby toto nařízení respektovali a chránili tak nejen sebe, ale také své spolucestující a vlakový personál.

Za případné komplikace způsobené omezením provozu v souvislosti s epidemií COVID-19 se vám omlouváme.

další aktualita »