Obnovení mezinárodních spojů EC Praha – BerlínČeské dráhy v kooperaci se svým německým partnerem Deutsche Bahn a ve spolupráci se státními orgány obnoví v pondělí 25. května první mezinárodní linku. Na svou první cestu po koronavirové pandemii se vydají expresy Berliner z Prahy do Drážďan a Berlína. V první fázi půjde o tři páry spojů mezi oběma hlavními městy. Další spoje Berliner a jejich prodloužení do Hamburku a Kielu stejně jako obnovení provozu dalších mezistátních linek, např. Vindobona z Prahy a Brna do Vídně a Štýrského Hradce, se uskuteční v průběhu června.

V první etapě obnovení mezistátní dopravy pojedou vlaky Berliner pouze třikrát denně mezi Prahou a Berlínem. Na hranicích však budou zatím až do ukončení příslušných opatření probíhat namátkové kontroly cizineckou policií. Vlaky pak budou pokračovat za hranice až po této proceduře, proto žádáme cestující o pochopení a upozorňujeme je, aby při plánování svých cest počítali s určitou časovou rezervou při příjezdu do své cílové nebo přestupní stanice. Běžný pobyt vlaků na hranicích je pouze několik málo minut, které v současné mimořádné situaci nemusí stačit k provedení předpokládaných kontrol.

Vlaky budou zatím v provozu bez restauračních vozů. S jejich zařazením zpět do vlaků se počítá hned, jak to umožní epidemiologická opatření v Česku i v Německu. Ostatní služby na palubě vlaků, jako je například palubní Wi-Fi síť, oddíl pro cestující s dětmi, místa pro cestování osob na vozíku nebo pro přepravu jízdních kol, budou již standardně k dispozici.

Prvními třemi páry obnovených mezistátních vlaků budou ve směru z Prahy do Německa spoje:

ve směru z Německa do Prahy půjde o vlaky:   

České dráhy jednají s partnery v zahraničí o dalším rozšiřování mezistátní vlakové dopravy, jak to umožní epidemiologická situace v příslušných státech a procedury na hranicích. V červnu se předpokládá obnovení provozu také dalších vlaků Berliner a prodloužení jejich plánovaných tras do Hamburku a Kielu. S Rakouskými spolkovými drahami (ÖBB) by mohl být obnoven provoz railjetů Vindobona z Prahy a Brna do Vídně a Štýrského Hradce a Jižních expresů z Prahy a Českých Budějovic do Lince, odkud jsou přípojnými vlaky snadno dostupné Čechy vyhledávané turistické oblasti ve středním a západním Rakousku. České dráhy se také připravují na červnové obnovení regionální přeshraniční dopravy.

České dráhy budou o všech připravených novinkách při obnovení své mezistátní dopravy průběžně informovat.

Podmínky překročení česko-německé hranice – důležité odkazy

Obnovování ostatních dálkových linek Českých drah

Informace o obnovování ostatních dálkových linek ČD najdete zde.

Soubory ke stažení

Schéma dálkové dopravy ČD platné od 25. 5. 2020

1186 kB (jpg) Stáhnout

 

 

další aktualita »« novější aktualita