Děti do 15 let cestují vlakem za polovinu, děti do 6 let dokonce zdarma s bezplatnou jízdenkou...

Zvláštní jízdné pro děti


 
 • sleva 50 % pro děti od 6 do 15 let („poloviční jízdné“)
 • bezplatné cestování dětí do 6 let
 • platí v 1. i 2. třídě

Pro děti do 6 let je třeba mít vždy bezplatnou jízdenku z nástupní do cílové stanice, kterou získáte vždy bez formalit i u průvodčího.

Děti do 6 let

 • děti do 6 let cestují zdarma v 1. i 2. třídě pouze v doprovodu osoby starší 10 let, která má pro sebe platnou jízdenku
 • pro děti do 6 let je třeba mít vždy bezplatnou jízdenku z nástupní do cílové stanice, kterou získáte vždy bez formalit i u průvodčího
 • cestující starší 10 let s platnou jízdenkou může přepravit s sebou bezplatně nejvýše 2 děti do 6 let, pokud pro ně požaduje pouze jedno místo k sezení
 • každé další dítě do 6 let (nebo dítě do 6 let bez doprovodu) zaplatí v 1. i 2. třídě zvláštní jízdné pro děti (sleva 50 % z Obyčejného jízdného jako dítě ve věku 6 - 15 let) nebo zákaznické jízdné IN 25 pro děti (pokud alespoň jeden spolucestující starší 10 let využije kteroukoliv obchodní nabídku ČD nebo akviziční nabídku ČD - např. IN 25, IN 50, IN 100, IN Důchodce, IN Senior, Skupinová jízdenka, Kilometrická banka ČD, VLAK+, Akční jízdenka, Celodenní jízdenka, Víkendová skupinová jízdenka) - další sleva 25 %.

Děti od 6 do 15 let

 • děti od 6 do 15 let platí zvláštní jízdné pro děti, mají tedy slevu 50 % z Obyčejného jízdného (o získání slevy rozhoduje věk dítěte v první den platnosti jízdenky)
 • děti od 10 do 15 let prokazují nárok na zvláštní jízdné jakýmkoliv oficiálním průkazem s fotografií a datem narození nebo In Kartou

Průkaz pro děti od Českých drah

Pokud dítě nemá žádný průkaz k prokázání věku, může si u pokladny ČD zakoupit In Kartu bez zákaznických aplikací (jen EPIK) za 100 Kč. Pro získání In Karty je nutné předložit vyplněnou žádost o In Kartu, kterou získáte u pokladny, nebo si ji můžete vytisknout z internetu, případně rovnou vyplnit elektronicky a vytisknout.

Žádost o In Kartu (277 kB)
k pozdějšímu ručnímu vyplnění.

Žádost o In Kartu (277 kB)
k vyplnění ihned na vašem počítači a následnému vytištění.

K žádosti o In Kartu je třeba odevzdat fotografii dítěte pasového formátu (na rubu musí být uvedeno příjmení a datum narození) a předložit rodný list dítěte nebo občanský průkaz dítěte nebo cestovní pas dítěte, případně občanský průkaz nebo cestovní pas jednoho z rodičů, který v něm má dítě zapsané.

In Kartu bez zákaznických aplikací (jen EPIK) si můžete zakoupit také přímo v e-shopu ČD. Při nákupu přes internet předložíte rodný list dítěte nebo občanský průkaz dítěte nebo cestovní pas dítěte, případně občanský průkaz nebo cestovní pas jednoho z rodičů, který v něm má dítě zapsané, až při vyzvednutí hotové In Karty u pokladny.

In Karta bude vyrobena za cca 28 dní ode dne podání žádosti. Hotovou kartu si vyzvednete ve stanici, kterou si sami zvolíte, případně je možné za poplatek využít i možnost zaslání poštou. Do té doby k získání slevy dítě používá potvrzení žádosti o In Kartu.

 • cesta 4letého dítěte z Prahy do Ostravy (v doprovodu rodičů) ... zdarma s bezplatnou jízdenkou
 • jízdenka pro 14leté dítě z Plzně hl.n. do Rokycan (23 km), 2. třída ... 20 Kč
 • skupina 3 dospělých a 21 dětí ve věku do 6 let z Plzně hl.n. do Rokycan a zpět, 2. třída ... koupí 1x Skupinovou jízdenku zpáteční (pro 3 dospělé) za 176 Kč + 6x zdarma s bezplatnou jízdenkou (6 dětí jako doprovod ke 3 dospělým) + 15x poloviční zpáteční jízdenku zákaznickou IN 25 pro děti (pro 15 dětí, které nejsou doprovodem dospělých, ale dospělí obdrželi obchodní nabídku ČD - Skupinovou jízdenku, a děti tedy jedou za zákaznické jízdné) za 435 Kč, celkem tedy dohromady zaplatí 611 Kč

Mají děti levnější také místenky, lůžka nebo lehátka?
Ne. U dětí do 6 let se zpravidla cena rezervace (místenka, lůžko nebo lehátko) řídí podle ceny rezervace pro spolucestujícího dospělého.

Musí mít dítě do 6 let svoji vlastní jízdenku?
Ano. Každé dítě do 6 let musí mít svoji vlastní bezplatnou jízdenku z nástupní do cílové stanice. Jízdenku je možné pořídit u pokladny a nebo bez formalit přímo u průvodčího ve vlaku. Ode dne vyhlášení bude možné získat bezplatnou jízdenku pro dítě také v eShopu ČD nebo při nákupu jízdenky přes mobilní telefon, do té doby je možné i v těchto případech získat bezplatnou jízdenku pro dítě přímo u průvodčího ve vlaku vždy bez manipulační přirážky nebo přirážky k jízdnému.

Jak mohu získat průkaz pro dítě od 10 do 15 let k prokázání věku?
Pokud dítě nemá žádný průkaz k prokázání věku, může si u pokladny ČD zakoupit In Kartu bez zákaznických aplikací (jen EPIK) za 100 Kč. Pro získání In Karty je nutné předložit vyplněnou žádost o In Kartu, kterou získáte u pokladny, nebo si ji můžete vytisknout z internetu, případně rovnou vyplnit elektronicky a vytisknout. K žádosti o In Kartu je třeba odevzdat fotografii dítěte pasového formátu (na rubu musí být uvedeno příjmení a datum narození) a předložit rodný list dítěte nebo občanský průkaz dítěte nebo cestovní pas dítěte, případně občanský průkaz nebo cestovní pas jednoho z rodičů, který v něm má dítě zapsané. In Kartu bez zákaznických aplikací (jen EPIK) si můžete zakoupit také přímo v e-shopu ČD.

Může mít dítě s In Kartou nějakou větší slevu?
Ano, v případě, kdy bude mít dítě In Kartu se zakoupenou slevovou aplikací IN 25 (nikoliv jen In Kartu bez zákaznických aplikací k prokazování věku), získá další 25% slevu na jednorázové jízdenky nebo traťové jízdenky (ze zvláštního jízdného pro děti). Pokud má na In Kartě i Rail plus, získá navíc slevu na mezinárodní jízdenky.