Nestihli jste si koupit jízdenku nebo místenku u pokladny na nádraží? Nevadí.

Nákup u průvodčíhoVnitrostátní jízdenku si můžete zakoupit i u průvodčího ve vlaku. Pokud se u průvodčího ohlásíte bezodkladně po nástupu do vlaku, tedy ještě před tím, než budete vyzváni k předložení jízdenky, zaplatíte jízdné a navíc manipulační přirážku ve výši 40 Kč. Manipulační přirážku neplatí držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P ani ve stanici s otevřenou pokladnou. Pokud byla pokladna ve stanici, kde jste nastupovali, zavřená nebo zde pokladna vůbec není, prodá vám průvodčí jízdenku bez přirážky.

Od 13.12.2015 můžete ve vlaku u průvodčího zakoupit i místenky. Ve vlaku s povinnou rezervací míst je možné zakoupit u průvodčího místenku pro tento vlak nebo pro jiný vlak (předprodej). V ostatních vlacích lze zakoupit místenku pouze pro jiný vlak (předprodej).

U průvodčího můžete platit v hotovosti v českých korunách nebo v eurech. Bezhotovostně můžete zaplatit prostřednictvím elektronické peněženky na In Kartě nebo elektronické peněženky IDS. Pokud jste nastupovali ve stanici, ve které nebylo možné u pokladny zaplatit z elektronické peněženky, zaplatíte u průvodčího jízdné bez manipulační přirážky.